четвъртък, 26 юли 2012 г.

Пържени пилешки бутчета с къри

Ей помните ли онази песен, в която се пееше "Бира и шкембе", е сега новият вариант е "Бира и пиле" :)))).Тези бутчета са страхотно мезе за биричка, много ароматни и вкусни.


Необходими продукти:

600 гр. пилешки бутчета
сол
черен пипер, червен пипер
къри
олио

Начин на приготвяне:

     Измийте бутчетата и ги поръсете с подправките, в количество според вашия вкус.Добавете около 3 с.л. олио.Разбъркайте с ръце бутчетата, така че равномерно да се овалят от всички страни в подправките.Оставете ги да престоят с маринатата около 40 мин.
    Наредете бутчетата в тиган със загрято олио и пържете до зачервяване, като не забравяте да ги обръщате, така че да се изпържат равномерно от всички страни.


сряда, 25 юли 2012 г.

Домашна бисквитена торта със заквасена сметана

Ако ви се хапва нещо сладко, но нямате много време да се цапате, това е вашата рецепта.Тортата се приготвя за около 15-20 мин.



Необходими продукти:

2 големи пакета бисквити
500 гр. заквасена сметана
400 гр. кисело мляко
8 с.л. захар
4 с.л. сладко от кайсии, ягоди, сливи и т.н.
ядки - орехи, бадеми и т.н.
крокан за поръсване
1/2 купичка прясно мляко, кафе, кока-кола или вода за потапяне на бисквитите

Начин на приготвяне:

     В голяма купа смесете заквасената сметана с киселото мляко, добавете захарта и сладкото и разбъркайте добре.Оставете за 3-4 мин., за да се отпусне заквасената сметана и отново разбъркайте.
    Потапяйте всяка бисквита в прясно мляко, кафе или кока-кола и ги нареждайте в тавичка.След като наредите първия ред бисквити, изсипете част от сместа и я разпределете равномерно.По същия начин наредете и останалите бисквити, като имайте впредвид, че ще ви останат малко от бисквитите, които няма да използвате.Сместа трябва да ви стигне за три реда бисквити.
    След като сте наредили тортата може да я украсите с натрошени ядки, крокан, карамелизиран кокос, шоколадови пръчици, плодове и т.н. Може да натрошите и останалите бисквити и да ги поръсите върху тортата.
    Оставете тортата да престои в хладилник няколко часа.За най-добър резултат я оставете да престои 12 часа.

Съвет:Ако желаете може да наредите на всеки пласт бисквити и плодове като банани, ягоди, праскови и т.н.


вторник, 24 юли 2012 г.

Динята - лекува и вталява

Знаете ли, че:



Диня (в зависимост от района в България наричана още карпуз, любеница или бостан) (Citrullus lanatus[1]) е наименованието на вид тиквови растения, както и на техните плодове. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук. Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност. Смята се, че произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. Кореновата система достига до 2 м. дълбочина и 3 м. диаметър. Стъблото е стелещо се, с 3-4 скелетни разклонения, които са овласени.
Прясната диня може да бъде консумирана по различни начини, а често се използва и за ароматизиране на напитки. Кората на динята също може да се яде и понякога се използва подобно на зеленчук. В Китай тя се пържи, вари или най-често се маринова. При пържене кората се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром. Маринованата кора от диня е разпространена и в Русия.
Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. Отглеждат се специализирани сортове, които имат много малко водниста маса и концентрират енергията си в семената. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите. В Западна Африка се изстискват за масло или се използват за приготвянето на супа и други ястия.
Водата съставлява около 92% от масата на динята, най-високият процент сред плодовете. На много места по света динята може да се допълва с добавянето във вътрешността ѝ на някаква алкохолна напитка. Това става, като се пробие отвор в кората, добави се напитката и се изчака тя да се смеси с тъканта на плода. След това динята се нарязва и сервира по обичайния начин.
Тя възстановява киселинния баланс, стимулира храносмилането, усилва перисталтиката на червата и ускорява прочистването на организма от лошия холестерол.
Динята задължително трябва да присъства в менюто на хора, страдащи от подагра, артрити, атеросклероза, запек и хепертония. Включват я в диетата на болни от жлъчка и черен дроб. Тя помага и при анемии, защото е богата на желязо, а лесноусвоимите й захари я правят много полезна и за диабетиците, но най-много  по 200-300гр на ден. При псориазис и екзема се прилага “динено гладуване”.
Това означава, че не трябва да се приема никаква друга храна, освен диня в продължение на два дни, като през това време и поразените места се налагат с тънки резанчета диня. При тези случаи могат да се направят и специални компреси от марля, напоена със сок от диня. Те се поставят на болните места за около 20 минути.
Кората и семената на динята също имат лечебно действие. Те могат да се ползват през цялата година, както в пресен, така и в сушен вид. При гастрит и колит 100гр. сухи кори от диня се заливат с половин литър вряла вода. Когато настойката се охлади, тя се прецежда и се пие по 200-250 гр на 70-75кг. телесно тегло от 4 до 6 пъти дневно преди хранене.
Семената на динята пък се начукват и се заливат с хладка вода в съотношение 1 към 10. Така получената емулсия може да се използва при пигментни петна на лицето, лунички и акне като се нанася с марля или памук по няколко пъти на ден върху засегнатите места.

Динята е противопоказана само за хора с бъбречна недостатъчност, обострена язва на стомаха или дванадесетопръстника и при колит.

С диня можем и да прочистим своя организъм от шлаки. Два-три дни преди това обаче трябва да се премине на вегетарианска храна или поне на разделно хранене. Самото прочистване става в продължение на 4-5 дни, през които се яде само диня в неограничено количество. Ако ви налегне зверски глад, можете да хапнете и парченце черен препечен хляб. Така наред с прочистването се смъква и някой друг килограм.

От два до три килограма на месец се смъкват и ако си направите ежеседмичен разтоварен ден с диня - едно денонощие, през което на всеки половин час през деня се изяждат по 200гр. диня, а през нощта на всеки два часа – по 500гр.
Динената диета е поносима и не се изпитва чувство за силен глад. Но все пак бъдете предпазливи с нея/или направо я забравете/ако имате камъни в бъбреците или тежко заболяване на задстомашната жлеза. При захарен диабет изяждането на подобни количества диня също са немислими.
Динята е източник на пектинови вещества, растителни влакна /фибри/, витамин А, В1, В2, В9,С,РР, както и на манган, никел, желязо, магнезий и калий.
Динята подобрява процеса на смилане и усвояване на храната. Фибрите й  действат много добре на стомашната микрофлора.
Фолиевата киселина, която се съдържа в динята, има важна роля при профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. Тя участва в синтеза на аминокиселините и в процеса на кръвообразуване, като регулира обмяната на течности в организма.

Динята е прекрасно диуретично средство и помага при заболяване на бъбреците и черния дроб. При камъни в бъбреците, цистит и нефрит трябва да се приема с храната до 2 -2,5 кг. диня. Под влияние на веществата, съдържащи се в плода, солите преминават в урината и се изхвърлят от организма.

Консумацията на диня спомага за премахването на холестерина от организма, следователно динята е много полезна при хипертония и атеросклероза.
Сокът от диня помага при висока температура. Динята е полезна при анемия, защото фолиевата киселина съдържа соли на желязото.
При ангина гаргарата с динен сок облекчава възпаленото гърло.
Консумацията на диня се препоръчва срещу отоци при сърдечна недостатъчност и за тонизиране на сърдечната мускулатура.
Диненият сок облекчава и лекува при изгаряния на кожата.
Динята е много полезна особено, след прекарано дълго и продължително заболяване.
В този случай се  препоръча консумацията на динен мед.
Как се приготвя динен мед : приготвя се от добре узрели, сладки дини. Меката част се изстъргва и се изцежда през сито, а после през два слоя марля. Полученият сок се вари до кипване, като непрекъснато от него се маха пяната. После отново сокът се прецежда и се вари на слаб огън. ‘’Медът’’ е готов когато сокът намали 5-6 пъти първоначалния си обем. /Диненият ‘’мед’’ не се препоръчва на хора, страдащи от захарен диабет и киселини в стомаха/.
Семената на динята притежават противоглистни свойства. Те се използват за лечение на чревни паразити и за профилактика срещу глисти. На 1 литър вода се слагат 100 гр. смачкани семена от диня. Варят се 45 минути на среден огън, след това течността се прецежда. От нея се пие три пъти на ден 200 мл.
При колити се препоръчва настойка от динени кори. Петдесет грама сушени динени кори се заливат с ½ литър вряла вода и настойката се оставя да се охлади. От нея се пие по ½ чаша 4-5 пъти на ден.

Маски за  лице с диня

1.За избелване на лунички и пигментни петна
Смесете един белтък с няколко капки лимонов сок и една чаена лъжичка сок от диня. Намажете лицето си и измийте след 15-на минути.
2.Студена диня и авокадо
Изчистете няколко кубчета диня от семките и кората и ги пасирайте. Смесете ги с малко авокадо и пасирайте отново. Оставете сместа да се охлади в хладилник, след което намажете кожата на лицето си. Студената диня ще успокои кожата, а комбинацията с мазнините на авокадото ще й се отрази още по-добре.
3.За увредена от слънцето кожа
Напоете памучен тампон с пресен сок от диня и намажете с него кожата на лицето и на други места, които са изгорели от слънцето. Преди да изплакнете, оставете сокът да подейства поне 15 минути.
Преди да използвате някоя от тези маски с диня е желателно да почистите добре лицето си и да премахнете всякакъв грим от него. След това можете да навлажните кожата си. Ако го направите с топла вода, порите Ви ще се отворят и това ще позволи на маската за лице да подейства по-добре. Използвайте чиста и суха кърпа, за да избършете лицето си. Не оставяйте маските да действат за по-малко от десет минути.

Отслабване с диня:
Освежаващия плод е с ниско захарно съдържание, което е приблизително 5% от това на една ябълка. 100 грама от продукта съдържат от  30-40 до 80 калории, в зависимост от сорта.
Динята не съдържа абсолютно никакви мазнини и холестерол, което я прави изключително подходяща за намаляване на телесното тегло.
Въпреки, че динята съдържа редица полезни за организма вещества, те не са в достатъчно количество, за да доставят на организма необходимата дневна доза. Поради тази причина, диетолозите са категорични, че динята не е подходяща за дълги диети, а само за 1-2 разтоварващи дни.



Интересни факти за пъпеша

Знаете ли, че:


Пъпешът (Cucumis melo) е едногодишно влечащо се и пълзящо растение от семейство Тиквови. В Европа са познати над 500 сорта. Произхожда от Предна Азия.
Пъпешът е стара земеделска култура, известна още от времето на вавилонците. В Европа и България е пренесена в началото на новата ера от древните гърци и римляни.
Той е топлолюбиво и светлолюбиво растение с едри и вкусни плодове от типа „лъжлива ягода“.
На вкус пъпешите варират от много силно сладки до почти беззахарни; от такива с много силен аромат до други с пълна липса на аромат. Плодовете съдържат средно 4,6-15,8% захари, 0,8-4,5% пектинови вещества, 2,6-6,7% целулоза и хемицелулоза, над 10 mg % витамин С, над 12 mg % каротин и минерални соли. Кулинарната им употреба е в прясно състояние, на компоти, замразени, в плодови салати, в десерти.
Полезните хранителни вещества в пъпеша :
Зрелият пъпеш съдържа бързи въглехидрати - глюкоза, фруктоза и захароза. Месестата част е богата на витамини от групата В, витамин С, калий, магнезий, желязо, калций, селен и други вещества, които действат благоприятно на хемопоетичните органи, сърдечно-съдовата система, жлезите с вътрешна секреция. Пъпешът храни тимуса и щитовидната жлеза, а тяхното добро функциониране поддържа имунната система в изправност. Нишестето и пектинът на пъпеша не се усвояват в храносмилателната система. Те имат свойството да поемат вредните вещества в червата и ги извеждат от организма. Пъпешът подобрява перисталтиката на червата и отделителните свойства на органите на храносмилателната система.Пъпешът е особено полезен с високото си съдържание на фолиева киселина. Фолиевата киселина стимулира образуването на кръвни клетки от костния мозък и подпомага секрецията на солна киселина в стомаха. Сто и петдесет грама пъпеш задоволява нуждите на организма от фолиева киселина за деня, което го прави абсолютно подходящ плод за жени планиращи бременност, бременни, деца и лица с хронични заболявания. Същият грамаж насища организма с калий, магнезий и един изключително рядък минерал германий, които са необходими на сърцето, бъбреците. Съдържанието на калий и магнезий в пъпеша е много повече отколкото в краставицата, крушата или зелето. Тези микроелементи имат понижаващ кръвното налягане и нивото на холестерола ефект. А германият е микроелемент, отговорен за поддържането на младостта на клетките. Количеството фруктоза в зрелия пъпеш преобладава в сравнение с другите два вида захари. Фруктозата е по-сладка от обикновената захар, но за разлика от нея не води до напрягане на инсулиновия апарат на задстомашната жлеза, което е от важно значение за болните от диабет. Фруктозата се смята за най-добрата, натурална, форма на захар за възрастните хора, подходяща при нарушения на обмяната на мазнините и холестерола, функциите на червата и атеросклероза. В пъпеша има достатъчно количество глюкоза, което да поддържа нивото на глюкоза в кръвта в норма и образуването на необходимите запаси на гликоген в черния дроб, отговорен за храненето на мускулните тъкани, така необходим и за сърдечните мускулни тъкани.

С пъпеш се отслабваКолкото и да е странно, въпреки съдържанието на захари, пъпешът е абсолютно подходящ плод при желание да се отслабне, което се дължи на високото съдържание на течности в него – 67 % и сравнително ниската му калоричност 42 ккал на 100 г. Няколко парченца от плода засищат и същевременно извеждат токсични вещества от организма. Пъпешът е подходящ плод за разтоварващи дни, тъй като той зарежда организма с ценни въглехидрати - монозахариди без да му предоставя нишесте.
Консумацията на пъпеш помага при  :
-заболявания на органите на отделителната система - използва се „пъпешово млечице”. За да направите това, сушени семена от пъпеш старателно се смилат в блендер или хаван, постепенно се добавя топла преварена вода в съотношение 1:8 до млекоподобно състояние. Сместа се филтрира и се добавя захар на вкус.Полученото „млечице от пъпеш” се приема по четвърт чаша 5-6 пъти дневно, 30 минути преди хранене.А ако 1 супена лъжица семена от пъпеш се вари в 1 чаша мляко и престои 30-40 минути на стайна температура, тогава имаме лекарство, което облекчава страданията на пациенти със задържане на урина. Тези свойства на семената от пъпеш трябва особено да заинтригуват хората, които имат проблеми с простатата.
стенокардия, уратна диатеза, артрит, заболявания на бъбреците, жлъчните пътища;
остеохондроза на гръбначния стълб;
-болки в ставите;
-главоболие;
-аденом на простатата.


Кората от пъпеш има благотворно въздействие, наложена върху изгоряло, малки рани, синини. При изгоряло се препоръчва още налагане на замръзнал сок от пъпеш.
 

Ваната с пъпеш може да подтисне силно изразени алергични състояния. Прави се като във вода с температура 36-37 градуса се сипва чаша сок от пъпеш или се поставят парченца или кори от него. Седем процедури са достатъчни.

Козметика с пъпеш:

Освен, че се използва в народната медицина, пъпешът е и силно застъпен в козметичната индустрия. В домашни условия също можете да си направите кремове и маски с пъпеш, които да направят кожата ви еластична и свежа.
Когато лицето ви изглежда изтощено и посивяло, можете да използвате каша от пъпеш за подхранване. Необходимо ви е само резенче от плода, силно намачкано и направено на каша.
При неприятни обриви пък може да се използва отвара от семената на пъпеша. Трябват ви супена лъжица счукани семена, които се заливат с гореща вода и се оставят да престоят около час. Отварата се пие сутрин и вечер.
За да хидратирате кожата си и да я омекотите пък можете да използвате комбинация от от два резена пъпеш, чаена лъжичка мед и няколко капки лимонов сок. Сместа се нанася на лицето и шията и се оставя да действа двайсетина минути.
С направено на пюре парченце пъпеш и лъжица прясно мляко пък можете да си приготвите почистваща маска. Към тях добавете няколко капки витамин А и масло от пшеничен зародиш.
Ако имате мазна кожа пък ви е необходимо парче пъпеш, няколко капки бадемово масло и една лъжица оризово брашно.

Редовното измиване с охладена отвара от семена има подмладяващ ефект върху кожата на лицето, която придобива деликатна белота. За получаване на отварата, 1 супена лъжица от смлени семена се залива с 1 чаша вряща вода, вари се на слаб огън 3-4 минути, охлажда се на стайна температура и се прецежда.

Комбинации с пъпеш:

Пъпеш с мед
Вкусно, нали? Ако все пак успеете да устоите на изкушението и да не го изядете, ще имате прекрасна маска за лице.
Необходими са Ви няколко парченца пасиран пъпеш и една малка лъжичка мед. Разбъркайте ги добре и намажете кожата на лицето си. Първо разбира се, я почистете от мръсотия и грим. След 20-на минути се измийте и подсушете внимателно с чиста кърпа.
Ако желаете, можете да добавите към тази маска и няколко капки лимонов сок.

Пъпеш и краставица – наистина добра комбинация
Необходима Ви е половин краставица с обелката, няколко парченца пъпеш и един белтък. Пасирайте всичко заедно. Намажете лицето си със сместа, като масажирате много леко. Оставете я за около 10 минути и изплакнете с хладка вода. Подсушете с чиста кърпа. Тази маска ще омекоти кожата Ви буквално за минути.

Лекуване с пъпеш:


-Пъпешът има силно противоглистно действие. За отстраняване на глистите се приема сутрин на гладно 1 чаша сок от пъпеш до пълно излекуване. Този метод е особено подходящ за деца, тъй като лекарството е вкусна, абсолютно безвредно и витаминозно.
-При запек пъпеш се приема на гладно в неограничени количества, а при наднормено тегло и затлъстяване е особено полезен сок от пъпеш в комбинация с ябълков и доматен сок в съотношение 1:2:1.
-Пъпешът е полезен за децата във връзка с присъствието в него на лесноусвояеми железни соли, които подобряват окислително-възстановителните процеси в организма.

Пъпешът помага изцелението при настинки, полезен е при белодробна туберкулоза, спомага за премахването на остри симптоми на хемороиди.

Древната източна медицина препоръчва да се взема 1 чаена лъжичка белени и смлени семената от пъпеш за бързо освобождаване от запек и за увеличаване на лактацията при кърмачки.

Снимката е изтеглена оттук :http://www.dietite.bg/articles/view/4/524

сряда, 18 юли 2012 г.

Алкохолен коктейл "Червена феерия"

Какво по-хубаво от едно коктейлче в ръка, полегнали на някой шезлонг и съзерцаващи морето.Е ако пък не сте близо до морето може да се задоволите само с коктейлчето :).Ето и рецептата за него:



Необходими продукти:

1 резен диня
1 ч.ч. Мартини "Росато"
1 1/2 ч.л. мед
3 листенца мента

Начин на приготвяне:

       Изчистете динята от семките и я сложете в блендера.Към нея добавете и листата от мента.Пасирайте до получаване на динен сироп :).Налейте сиропа във водна чаша и добавете мартинито, като уточнавам, че коктейлът става по-силничък и ако желаете може да изсипете само 1/2 ч.ч., за да стане по-лек.Добавете меда и разбъркайте добре коктейла.За по-бързо изстудяване на питието може да добавите и едно-две ледчета.

Наздраве!!! :)))

Студена доматена супа

В тези горещи летни дни гледах втренчено в хладилника и се чудех какво да хапна, корема стърже, а ми е горещо, исках нещо свежо и вкусно и ми дойде на ум да си направя тази апетитна супичка:




Необходими продукти: 1 порция

2 ч.ч. доматен/о сок/пюре
50 гр. краве сирене
1 - 2 листенца мента
зехтин
сол
черен пипер

Начин на приготвяне:

    Изсипете доматения сок в купичка.Натрошете сиренето, добавете няколко капки зехтин, сол и черен пипер на вкус.Листата от мента нарежете на ситно, а  за да си олесните работата използвайте блендер.Добавете листата към супата и сте готови!
     Супата се консумира добре изстудена!

Съвет: Може да украсите супата с малко магданоз или листа от мента.Сервирайте супата с препечени филийки или готови сухари.

вторник, 17 юли 2012 г.

Макарони със зеленчуци



Необходими продукти:

220 гр. макарони
1 с.л. краве масло

За соса:
1 червена сурова чушка
4-5 шайби тиквичка
1 морков
8-9 черни маслини
2 ч.ч. доматен сок/доматено пюре
2-3 скилидки чесън
кашкавал за поръсване
сол
черен пипер
чубрица
джоджен, по възможност пресен
олио за пържене

Начин на приготвяне:


      Сложете макароните в тенджера с вряща солена вода.Варете до омекване на макароните, а именно - когато натиснете едно парченце с вилица лесно да се дели на две части.След като макароните се сварят, отцедете водата, която е останала в тенджерата и добавете маслото.Разбъркайте добре макароните.
      Измийте и нарежете чушката и моркова на тънки лентички, с цел по-бързото им омекване при пържене.Изчистете маслините от костилките и нарежете месестата част на ситно.Нарежете тиквичките на ситни кубчета или тънки лентички.Изсипете чушката, моркова,  маслините и тиквичките в тиган с предварително загрято олио.Запържете ги за няколко минути и добавете доматения сок.Оставете соса да се сгъсти и добавете подправките, в количество според вашия вкус.Преди да свалите соса от огъня, добавете пасираните скилидки чесън и разбъркайте добре.
       Сервирайте макароните като ги полеете със соса и ги поръсите с кашкавал.

Съвет: Може да украсите макароните с листа от пресен джоджен, магданоз или мента.

Салата от печени тиквички на скара с дресинг от мента и лимон



Необходими продукти:

1 голяма тиквичка
белен слънчоглед за поръсване

За дресинга:

2-3 средно големи листа от мента
1  1/2 с.л. зехтин
сок от 1/2 лимон
сол

Начин на приготвяне:

    Измийте тиквичката и я нарежете на шайби.Наредете шайбите на загрята скара и ги изпечете и от двете страни до омекване и получаване на златисто-кафяв цвят на тиквичките.Готовите тиквички поръсете със слънчоглед.
    Сложете листата от мента в блендер и ги смелете.Изсипете ги в купичка, добавете зехтина, 
сока от лимон и сол на вкус.Разбъркайте добре дресинга.
    Преди сервиране полейте тиквичките с дресинга.

Съвет: Може да украсите салатата с листа от мента, магданоз или нарязан копър.

понеделник, 16 юли 2012 г.

Свежа салата с авокадо и дресинг с мента

Най-добрата храна за летните жеги е салатата.Ето още едно предложение за вкусна и много богата на витамини салатка.



Необходими продукти:

8-9 големи листа от къдрава маруля
1/2 авокадо
1 червена чушка
8-9 черни маслини
1/2 краставица


За дресинга:
20 -25  бадема
около 1 ч.ч. зехтин
1 1/2 лимон
2-3 средно големи листа от мента
 сол

Начин на приготвяне:

    Измийте и накъсайте марулята на парчета.Обелете авокадото и отстранете семката.Нарежете половината авокадо на кубчета и го добавете към марулята.Измийте чушката и я изчистете от семките.Нарежете чушката, обелената краставица и изчистените от костилките маслини на кубчета и ги добавете към марулята.
    Сложете листата от мента и бадемите в блендер и ги смелете.Изсипете ги в купичка, добавете сока от лимоните, зехтина и сол на вкус.

Уточнение: Ако желаете салатата да стане по-сухичка може да добавите по-малко зехтин и лимон.

Съвет: Може да украсите салатата с листа от мента или с резенчета лимон.При сервиране добавете дресинга върху салатата, разбъркайте и оставете за няколко минути, за да може марулята да поеме от подправките.

Ако се чудите какво да направите другата част от авокадото може да погледнете и тази рецепта: http://helloskitchen.blogspot.com/2012/06/blog-post_7902.html, като намалите дадените стойности на половина.

Съхраняване на подправките в свежо състояние

Знаете ли, че:



Има няколко начина за съхранение на подправките в свежо състояние за по-дълго време.Всички обичаме свежи зелени пресни и силно ухаещи подправки, но на никой не му харесва, когато тези подправки започнат да увяхват след ден-два.Ето няколко идеи как да запазите подправките свежи и да ги използвате дори и в студените зимни дни:

- В хладилника можем да ги запазим около седмица свежи, ако ги завием в хартия (вестник) – магданоз, копър, джоджен може да имаме така под ръка
- В буркан, в който редим ред подправки, ръсим сол, подправки – така се запазват по-дълго време – около месец копърът или магданозът ще останат свежи
- По-големи количества подправки можем да ги измием, подсушим и да нарежем. Разпределяме в торбички и съхраняваме във фризера. Много подправки могат да бъдат замразени във фризера директно след измиването им, в найлонови торбички. Може да ги нарежем на ситно преди да ги добавим в ястието. Запазват се свежи кат цвят и аромат и издържат поне 3 месеца и повече
- Във вид на песто. Песто може да се приготви от босилек, от магданоз - за да ги запазите по този начин нарежете подправките и смесете със зехтин (олио) в съотношение 2:1. Блендирайте и сложете в малки пластмасови кутии и съхранявайте във фризера. Когато ви е необходимо, извадете песто от фризера, добавете още малко олио, лимонов сок или оцет, ядки по избор и блендирайте до желаната гъстота. Може да приготвите песто и да го съхранявате в буркан в хладилника около 2 седмици.

- Във фризера във вид на кубчета. Нарежете подправките на ситно и ги разпределете във формички за лед. Долейте с вода или бульон и ги замразете. След това ги извадете, подредете ги в пакет и ги съхранявайте до няколко месеца във фризер.

- Ароматно масло може да приготвите като измиете, нарежете подправките и ги смесите с меко краве масло. Оформете в малки форми и увийте във фолио. Така при готвене ще имате свежи подправки. Магданозено масло може да се използва в много рецепти, за намазване на филийки, при правене на кифлички и хляб. За него са ви необходими 1 връзка магданоз, скилидка чесън и около 50 г краве масло.
Може да приготвяте и различни комбинации от подправки в зависимост от вашите предпочитания.
Надявам се статията да ви бъде полезна :)

снимката е изтеглена оттук: http://www.bela.bg/page=inner_page&page_id=62&article_id=1000216&sub_page=5

неделя, 15 юли 2012 г.

Витаминозна салатка с рулца от раци



Необходими продукти:
4-5 големи листа от къдрава маруля
8-9 рулца от раци
1 домат
1 червена чушка
2 резена лимон

 За соса:
1/2 кофичка кисело мляко
3 с.л. майонеза
сок от лимон
сол
черен пипер

Начин на приготвяне:
   Измийте листата на марулята и ги накъсайте на ситни парчета.Нарежете домата на кубчета.Изчистете чушката от семките и също я нарежете на парченца.Нарежете резените лимон на ситно, а рулцата от раци на шайби.Ако рулцата от раци са замръзнали ги сложете за 5 мин. в топла вода.Добавете нарязаните зеленчуци и рулцата от раци към марулята.
      В купичка разбийте киселото мляко заедно с майонезата.Добавете сок от лимон, сол и черен пипер на вкус.Аз препоръчвам сосът да се направи по-солен, тъй като той трябва да овкуси цялата салата.

Съвет: При поднасяне залейте цялата салата със соса и изчакайте няколко минути, за да може листата от маруля да поемат от соса и да се овкусят.Може да украсите с лимонче или с магданоз.

събота, 14 юли 2012 г.

Зеленчуково пюре за малки и големи

В сезонa на стомашно-чревните разстройства и летните вируси ви предлагам една идея как да разнообразите храненето на малкото ви детенце, ако е хванало някой от неприятните вирусчета.


Необходими продукти:

2 картофа
1/2 сурова чушка
1 морков
70-80 гр.  краве сирене
зехтин
лимон

Начин на приготвяне:
  
      Сложете плочката сирене във вода за около 30 мин., за да се обезсоли.
    Обелете картофите и моркова и ги нарежете на кубчета.Почистете чушката от семките и също я нарежете на кубчета.Сложете зеленчуците в тенджера и ги залейте с вода.Варете зеленчуците докато омекнат.
    Отцедете водата от вече готовите зеленчуци и ги пасирайте.Ако нямате пасатор може да използвате вилица, но така има вероятност  част от люспите на чушката да останат цели и да раздразнят коремчето на детето.
     След като пасирате зеленчуците добавете сиренето като го натрошите.Към пюрето добавете и 3-4 капки зехтин.Добре е да изцедите и малко сок от лимон, тъй като той съдържа витамин C, който е много важен за по-бързото възстановяване на нормалните процеси в организма на детето.
     Ако пюрето ви се струва много безсолно може да добавите и съвсем малко сол.

 Закачка: За да развеселите малкото съкровище ви предлагам да му направите весели препечени филийки като използвате метални формички за сладки или за пластелин.
Вземете една филийка и сложете формичката отгоре, натиснете и отстранете частта от хляба, която остава извън формата.Отстранете металната формичка и сложете фигурката от хляб в тостера или във фурната, за да се препече.

Съвет: За да бъде още по украсено ястието може да нарежете суров морков на шайби и да ги наредите около пюрето, за да се получи цветенце.

петък, 13 юли 2012 г.

Миш-маш

Едно от любимите ми ястия през лятото е миш-машът и не мога да се въздържа да не ви  споделя  рецептата.



Необходими продукти:

6 сурови яйца
1 1/2 сурова чушка (това е за летния вариант, а през зимата аз използвам печени чушки :))
1/2 глава лук
150-200  гр. натрошено сирене
8-9 с.л. доматен сок 
черен пипер
червен пипер
олио за пържене

Начин на приготвяне:

    Нарежете чушките и лука на ситни парчета.Изсипете ги в тиган с нагорещено олио и ги запържете.Добавете доматения сок и изчакайте водата от сока да се изпари като не забравяте да бъркате, за да не загорят зеленчуците.
    В купичка разбийте яйцата и добавете към тях натрошеното сирене.След като доматеният сок се сгъсти достатъчно, добавете яйцата + сиренето и малко черен пипер.Бъркайте енергично, докато яйцата  се стегнат.

Препоръка: Не е желателно да добавяте сол, тъй като сиренето и доматеният сок са солени и има вероятност ястието да стане прекалено солено.
За любителите на здравословното хранене препоръчвам да си направите миш-маша във фурна като разбъркате всички продукти заедно с мазнината (олио или зехтин) и ги изсипете в тава.Сложете ястието във фурната и го запечете.

Съвет: След като ястието е готово може да го поръсите с червен пипер и да го украсите с малко магданоз.Поднесете ястието с препечени филийки.

Към ястието може да се добавят нарязани тиквички или гъби или нещо друго, за което се сетите, въпрос на вкус, все пак е миш-маш :)))

Ако ви е харесала рецептата натиснете бутон "Харесва ми" или добавете коментар.

Пилешко филе с пъпеш и кориандър



Необходими продукти:

650 гр. пилешко бон филе
1 морков
1 сурова чушка
1/2 глава  лук
2-3 резена пъпеш
сол
черен пипер
кориандър, малко по-малко от една щипка
олио за пържене

Начин на приготвяне:

     Нарежете месото на парчета.Изсипете го в тиган с нагорещено олио и го запържете до златисто.Нарежете на ситни парчета морковите, чушките и лука и ги добавете към месото.Запържете ги докато омекнат, като добавите и малко вода, за да не изсъхне пилешкото месо.Овкусете със сол, черен пипер и кориандър.Когато зеленчуците омекнат и водата се изпари, добавете пъпеша, нарязан на парчета.Оставете ястието на слаб огън за около 3-4 мин. без да разбърквате, след което го отстранете от котлона.

Препоръка: По възможност не добавяйте пъпеш, който е "хлебен', тъй като има вероятност много да се развари.

Ако тази рецепта ви харесва, моля натиснете бутон "Харесва ми" или изкажете вашето мнение в полето за коментари

четвъртък, 12 юли 2012 г.

Сладко от кайсии и канела


Необходими продукти: 1 буркан от 500 мл.

10-12  кайсии
2 ч.ч. захар
1/2 к.л. канела
1 пакетче ванилия
1 ч.л. лимонена киселина
200 мл. вода

Начин на приготвяне:

    Нарежете на ситно  кайсиите и ги сложете  в тенджера.Върху тях изсипете захарта. Оставете ги да престоят за около 2 часа, за да може кайсиите да си пуснат сока.След това се добавя водата и тенджерата се слага на котлона.Първо котлона се наглася на най-високата степен, а след като заврат кайсиите, котлона се намаля на средна степен.(Например: ако котлона е с 6 степени, после се намаля на 3-4 степен).Сладкото се вари докато се сгъсти.След това се сваля от котлона, добавят се ванилията,лимонената киселина и канелата  и се разбърква.
     Още докато е горещо се изсипва в буркан и се затваря с капачка с винт.
    Ако желаете да консумирате част от сладкото, просто изсипете необходимото количество и изчакайте да изстине.

Препоръка: По време на варенето ще се образува пяна, която е желателно да отстраните.


Ако рецептата ви е харесала, моля натиснете бутон "Харесва ми" или добавете коментар или питане относно приготвянето на сладкото.

сряда, 11 юли 2012 г.

Кренвирши в микровълнова фурна

Много бърза, лесна и мързелива рецепта!:)


Необходими продукти:1-2 порции

3 кренвирша
2 сурови яйца
100-150 гр. сирене
2 с.л. прясно мляко
1 ч.л. разстопено масло
мерудия

Начин на приготвяне:

     Обелете и нарежете кренвиршите на колелца.Наредете ги в дълбока чиния, която е подходяща за микровълнова фурна.В купичка разбийте яйцата заедно с прясното мляко и добавете маслото.Излейте яйчената смес върху наредените кренвирши.Върху тях настържете или натрошете сиренето.Сложете ястието в микровълновата фурна за около 5-6 мин. на 850 W.

Забележка: Ако сиренето не е много солено, може да добавите по ваша преценка малко сол.

Съвет: Може да поръсите готовото ястие с малко мерудия или да изстискате малко лимон.

Ако рецептата ви е харесала моля натиснете бутон "Харесва ми" или добавете коментар.

Мързеливи чушки

Ето един по-лесен вариант за чушки с яйца и сирене.



Необходими продукти:

4-5 средно големи сурови чушки
4 сурови яйца
150-200 гр. краве сирене
1/2 с.л. краве масло
1 ч.ч. вода
сол

Начин на приготвяне:

     Измийте и изчистете чушките от семките.Нарежете ги на едри парчета и ги наредете в тавичка.В купичка разбийте яйцата.Към тях добавете сиренето и разстопеното масло.Овкусете със сол, но ако сиренето е много солено може и да не добавяте сол.Изсипете яйчената смес върху наредените чушки.Изсипете водата върху ястието и го разбъркайте добре, за да се разпредели сместа равномерно.Сложете ястието в предварително загрята фурна.Печете на 275 *C за около 20 мин. докато ястието придобие леко кафеникав цвят.

Съвет: Веднага след като извадите ястието от фурната може да го поръсите с малко настърган кашкавал или да го украсите с няколко резенчета домати или краставици, а може да добавите и стръкче магданоз.

Ако ви е харесала рецептата, моля натиснете бутон "Харесва ми" или добавете коментар.


понеделник, 9 юли 2012 г.

Панирани миди

Тази рецепта много добре си пасва с една - две бирички :)))



Необходими продукти: (за 1 порция)
1 1/2  ч.ч. сварени и почистени миди
1 яйце
4 с.л. бяло брашно
2 с.л. прясно мляко
сол
олио за пържене

Начин на приготвяне:

    Сложете мидите с черупките в тенджера със солена вода.Сварете ги и ги почистете.
   В купичка разбийте яйцето заедно с брашното.Добавете прясното мляко и сол на вкус и разбъркайте.Трябва да се получи смес подобна на тази за палачинки.
    Сложете олио в тигана и го оставете да се загрее. Потопете всяка една мида в сместа, след което я пуснете в тигана.След няколко минути обърнете мидите, за да се изпържат и от другата страна.

Съвет: Сервирайте панираните миди украсени с резени лимон.


Миди с ориз


Необходими продукти:

2 ч.ч. сварени и изчистени миди
2 ч.ч. бял ориз
1 глава лук
4-5 с.л. доматен сок
сол
черен пипер

Начин на приготвяне:

     Сложете мидите с черупките в тенджера със солена вода.Сварете ги и ги изчистете.
    Сложете в тиган лука и леко го запържете, добавете ориза и 4 ч.ч. вода.Ако е необходимо долейте още вода.Когато ориза е почти готов добавете изчистените и сварени миди, добавете и доматения сок.Овкусете със сол и черен пипер.След като оризът е готов, свалете ястието от котлона.

Съвет: Преди сервиране украсете с резени лимон, а ако обичате кисело, може да изстискате лимон още докато ястието е на котлона.

сряда, 4 юли 2012 г.

Картофи с яйца на тиган


Необходими продукти за 4-5 порции:

4-5 средно големи картофа
4-5 яйца
1 1/2 ч.ч. натрошено краве сирене
1 ч.ч. настърган кашкавал
масло или олио
сол
черен и червен пипер

Начин на приготвяне:
     
      Картофите се обелват и настъргват на едро ренде.Прибавят се яйцата, разбити с малко сол, черен и червен пипер.Добавя се натрошеното сирене.Всичко се разбърква добре и се изсипва в тиган със загрято масло или олио.Похлупва се с капак и се оставя на тих огън за десетина минути.След което се обръща и се запича до зачервяване и от другата страна.Готовото ястие се поръсва с кашкавал, прегъва се на две като салфетка и се нарязва на парчета.
     
Препоръки: Може да изсипете в тигана част от общото количество смес и да направите отделни порции като следвате указанията описани по-горе.

Съвет: Поднесете готовото ястие със салата от пресни домати и краставици и украсете с магданоз.

Научете повече за картофите тук : http://helloskitchen.blogspot.com/2012/07/blog-post_9848.html

Картофите

Знаете ли, че:



   Картофите (Solanum tuberosum) (още известни като компири или диалектно барабой, отново диалектно пата̀ти) са многогодишни растения от род Кучешко грозде на семейство Картофови (Solanaceae), отглеждани обикновено заради съдържащите си скорбяла грудки. Картофите са най-широко отглежданото сред клубеновите растения в света и са на четвърто място по обема на суровата продукция (след ориза, пшеницата и царевицата),[1] но това високо място се дължи на високото съдържание на вода в клубените в сравнение с другите култури.
Картофът произлиза от Южна Америка, вероятно някъде в днешните Перу, Боливия и Чили.
   Английското „potato“ идва от испанската дума „batata“, означаваща „сладък картоф“.
   Има около 200 диворастящи вида картофи. Те растат от югозападните щати на САЩ през планините на Мексико, Централна Америка и Андите до Аржентина, Уругвай и Чили. Най-голямо видово разнообразие има в Мексиканския трансвулканичен пояс (близо до Мексико Сити) и в южните централни Анди (от средно Перу до Боливия).
   Предшественикът на съвременният култивиран картоф е опитомен в Андите.
  Тъй като произлизат от ниските райони на Андите, картофите растат най-добре в хладни климати с достатъчно валежи или напояване, като например в Западна Европа. Те се отглеждат широко и в субтропическите низини на Индо-гангската равнина в Южна Азия (като зимна култура), както и във високите части на югозападен Китай (например провинциите Съчуан и Юнан) и в екваториалните високи части на остров Ява.
   Основен вредител по картофените растения е колорадският бръмбар.
   Картофите имат високо съдържание на въглехидрати и съдържат белтъчини, минерали (особено калий) и витамини, включително витамин C. Прясно извадените картофи съдържат повече витамин С от съхраняваните дълго.
   Младите картофи имат предимството, че съдържат по-малко токсични химикали. Тези картофи са чудесен хранителен източник. Обелени, дълго съхраняваните картофи имат по-малка хранителна стойност, въпреки че все още съдържат калий и витамин С.
   От картофи могат да се произвеждат също нишесте, брашно, етилов алкохол, декстрин и фураж.
   Картофите (особено картофено пюре) имат висок гликемичен индекс, който ги изключва от много диети.
  
   В България картофите са важна съставка в много национални ястия — пататник, гювеч, мусака.
   Картофеното пюре е важна съставка в много традиционни ястия от Британските острови.Картофите често се задушават за гарнитура на други ястия.
   В континентална Европа картофите също са много популярни.                              
   В Италия от тях се приготвя вид паста, наречена ньоки (gnocchi). Основна съставка са в различни видове супи в целия континент.                                   
   В САЩ картофите са една от най-широко използваните за храна култури с различни методи за приготвяне и добавки.
   В Скандинавия, особено Швеция и Финландия прясно изровените ранни картофи се смятат за деликатес. Сварени цели и сервирани с копър, тези „нови картофи“ се ядат по традиция заедно с туршия от херинга.
  Картофите не бива да се консумират сурови или полусурови заради съдържащите се в тях пиритрини, които могат да предизвикат гадене, повишена температура, повръщане, а при системна консумация - ерозия на стомашната лигавица, гастрит, язва и дори рак на стомаха. Хората с автоимунни заболявания, алергични към картофи следва да ги избягват. Картофената алергия не е често срещана в България. Присъща е на населението на страни, където картофите са основна храна. У нас засега картофите отстъпват място на пшеницата, ориза и тестените изделия.

КАРТОФИТЕ МОГАТ ДА БЪДАТ И АЛТЕРНАТИВА НА НЯКОИ ЛЕКАРСТВА:

Освен вкусна за повечето от нас храна, картофите могат да бъдат и алтернативен лек за различни заболявания.

Така например, за да намалите кръвното си налягане и нивото на захар в кръвта, пийте сок от картофи. Той е подходящ и за прочистването на организма, като за тази цел е добре да се комбинира със сок от моркови и целина.

Сокът от картофи помага и при нарушения в храносмилането, нервни разстройства, ишиас и сърбеж. При тези случаи ще ви помогнат 500 мл сок, смес от моркови, краставици, цвекло и картофи, като от менюто се изключат всякакви месни и рибни продукти.

Суровият настърган картоф може да бъде добро средство при зарастването на рани от екземи, изгаряния е други поражения на кожата.

При главоболие вие можете на привържете към челото си тънки резенчета картоф, а ръцете поставете до лакът в съд с гореща вода.

При полиартрит народната медицина съветва в продължение на 3 дни да се изяждат по 2-3 кг картофи, сварени с кората в малко количество вода, като друга храна не се приема.

Сместа от настърган картоф, която се сменя 3 пъти дневно, отлично може да премахне всякакъв оток.

При ишиас и радикулит се препоръчва да се затопляте с парата от варени картофи.

При хронична кашлица в съд в вода се варят един картоф със средна големина, една глава лук и една ябълка, докато водата не се намали на половина. Сместа се приема по 1 ч. л. три пъти дневно.

При увреждане на мускулите и сухожилията можете да си направите компрес от картофени кори. За тази цел са подходящи старите картофи, чиято кора се обелва, нарязва на ситно и поставя върху болното място.(а)

Благодарение на кокоамините, които се съдържат в картофите, те спомагат за намаляване на кръвното налягане, показва изследване на британски учени. Това тяхно свойство обаче почти изчезва след обработката им при пържене и печене, например при приготвянето на чипс. Затова специалистите съветват картофите да се готвят само чрез варене или на пара.

Новото качество на картофите е било открито случайно, по време на генетично изследване върху тях.

Кокоамините се използват в китайската традиционна медицина, но се извличат от други растения. За това че те се съдържат и в картофите досега бе неизвестно.

Тези вещества се прилагат широко и при разпространената най-вече в Африка сънна болест, която се предизвиква от ухапване на мухата це-це, обобщава Би Би Си.

снимката е изтеглена оттук:

Зеленчуци в масло



Необходими продукти:

7-8 големи картофа
7 с.л. царевица от консерва
10-12 средно големи гъби
3 големи моркова
1 1/2 сурова чушка
1 глава лук
40 гр. масло (за спазващите 90-дневната диета маслото се заменя с олио или зехтин)
чесън
сол
черен пипер
червен пипер

Начин на приготвяне:

         Обелете и нарежете в тава картофите и морковите на едри парчета.Нарежете останалите зеленчуци и ги добавете заедно с царевицата към картофите и морковите.Овкусете със сол, черен пипер, червен пипер.Налейте вода, но не покривайте напълно зеленчуците.Разбъркайте добре и поставете тавата в предварително загрята фурна на 270 *C.
         След като  зеленчуците  са почти готови добавете маслото и чесъна.Разбъркайте добре и върнете ястието във фурната.

Съвет: При сервиране украсете ястието с нарязан копър или стръкчета магданоз.

Внимание:Описаното количество на зеленчуците  е насочващо, т.е. зависи от предпочитанията и за колко души ще готвите. :)

Научете повече за картофите тук : http://helloskitchen.blogspot.com/2012/07/blog-post_9848.html

вторник, 3 юли 2012 г.

Контрол на теглото

Един интересен начин за отслабване представен от Галина Толкингтън и Милко Георгиев.Тук ще се опитам да синтезирам по-важната информация.


КАКВО СЕ СЛУЧВА КОГАТО СМЕ НА ДИЕТА?

Думата “диета” би следвало да се разбира като “начин на хранене”, а не като ограничаване на храната, но в тази точка ще я използваме в този смисъл.
Когато сте на диета, обикновено давате на тялото си по-малко храна от обичайното.Скоростта на обменните процеси не може да остане същата, тъй като те разчитат на определено количество енергия, която вече не се доставя. Естествена реакция е тялото да подтисне обменните процеси като насочи максимална енергия към жизненоважните органи и намали енергоразхода за останалите процеси. В цифри това би изглеждало така: ако 50 кг жена изразходва дневно по 1900 ккал и намали приема си на храна от 1800-1900 ккал на 800 ккал, то след няколко дни тялото вече ще има намален енергоразход от порядъка на 1000 ккал, т.е. неконсумирайки онези 1100 ккал въпросната жена има отрицателен калориен баланс от само 200 ккал. Ето така се обяснява и факта, че често загубата на тегло е по-засилена в началото на една диета, а за да продължи прогреса се налага да се приемат още по-малко ккал. От тази гледна точка е по-добре да приемате 1900 ккал и да изгаряте 2500, отколкото да приемате 800 и да изгаряте 1000 (и прогресивно по-малко).

КАК ДА ЗАГУБИМ САМО МАЗНИНИ?

Би било чудесно да губим само мазнини.
Когато започваме определен хранителен режим с цел да загубим мазнини трябва непременно да измерим някои параметри, а именно: тегло и процент мазнини. Процентът подкожни мазнини е % от теглото на човек, тоест ако тежите 90 кг и имате 20% подкожни мазнини, то в тялото ви има 18 кг мазнини. Нагледно това са около 180 пакетчета масло. Не е малко, нали? Когато кантара вече отмерва по-малко и вие усещате че отслабвате, единственият начин да разберете колко от свалените килограми са от мазнини е отново да измерите процента мазнини. Често хората спазват диети с месеци и ги комбинират с тежки натоварвания само за няколко килограма мазнини. Обикновено в един килограм свален по този начин загубата е само около 25% от мускули и органи, а останалото е мазнини.
Ще попитате как да се измерим и къде? Съществуват множество методи, като измерване във вана, електроимпеданс, измерване с инфрачервени лъчи и т.н. Най-достъпният точен метод е методът за измерване на кожна гънка. За него се използва калипер, шублероподобен уред за измерване на кожни гънки. Със заместване на резултатите по формула се изчислява % мазнини в тялото в зависимост от размера на гънките, възрастта и пола. Много важно е да разполагаме с този параметър, тъй като той ще покаже именно от къде сме свалили килограми и ще ни помогне да направим необходими промени в режима си на хранене, тренировки и т.н. За измерване можете да се възползвате от услугите на Spider Sport. Много модерни в последните години са електронните везни, които на принципа на електрически импеданс затварят ел. верига през ръцете или краката и в зависимост от скоростта на пътуване на ел. импулс определят % мазнини. За съжаление те дават големи отклонения и се влияят от фактори като влажност на длани и стъпала, хидратираност или дехидратация, ситост и т.н.

КАК ДА СЕ ХРАНИМ, ЗА ДА ЗАГУБИМ САМО МАЗНИНИ?

Както вече описахме по-горе загубата на тегло/респ. мазнини/ е резултат от намален прием на калории, повишена физическа активност или комбинация от двете.
Макар че “калорията е калория”, всички знаем че има значение от какъв вид е тази калория. 1 грам въглехидрати или белтъчини дава на тялото 4 килокалории, докато 1 грам мазнини дава на тялото 9 ккал. Ще си кажете: ето, просто е, няма да консумирам мазнини, тъй като те са много калорични и ще консумирам въглехидрати и белтъчини. Ще се храня с плодове и зеленчуци и тук-таме с малко сухо месо или сирене.
Дотук добре, но никой не издържа на подобни диети и в крайна сметка се стига до преяждане и прогрес от минимално значение. За това нека разгледаме някои основни принципи на функциониране на тялото.
След като изчислите своят калориен разход за деня, вече знаете колко калории изразходвате и колко трябва да “извадите”, за да загубите определено количество мазнини. 1 кг мазнини се равнява на разход от около 7000 ккал. Това означава, че може да загубите 1 килограм за около 2 седмици, ако оптимизирате горенето на мазнини и имате негативен калориен баланс от около 500 ккал дневно. Това може да се постигне чрез движение и диета, или само чрез едно от двете. Разбира се комбинацията от двете ще ви направи жизнени, силни и уверени в успеха на начинанието.
За да оптимизирате загубата на мазнини трябва да бъдете наясно с няколко факта:
  1. Тялото има три основни източника на енергия: мазнини, белтъчини и въглехидрати.
  2. Не всичко, което тялото приема се изразходва за енергия. Често то бързо складира хранителните вещества. Този процес е много силно изразен при хора, които често се лишават от храна или се хранят нередовно. Оттам след обилен обяд обикновено ни се доспива.
  3. Предпочитаното гориво за тялото се определя от състава на храната. Ако се храните с много въглехидрати, тялото ви ще изразходва много въглехидрати и малко мазнини. Обратно, ако се храните с повече мазнини, тялото ви ще може да изразходва много повече мазнини за енергия.
Следователно, бихме искали да използваме пълноценно тази закономерност и да оптимизираме използването на мазнини за енергия. По-горе видяхме, че ако не приемаме мазнини, тялото ни няма да ги използва за енергия. Но нали винаги всички са твърдяли, че мазнините са вредни и трябва да се избягват. Сигурно всички вие познавате хора, които винаги са на диета и въпреки това имат много мазнини....това е така, защото тялото синтезира мазнини от въглехидратите, които не използва за енергия. Но как така? Мислете за всяка мастна клетка като за фабрика за мазнини....само около 2% от мазнините в тялото се “произвеждат” от черният дроб....истинските работници са мастните клетки....колкото повече мастни клетки имаме, толкова повече мазнини можем да произведем. Оттам и важността на стремежа към по-малък % подкожни мазнини. Когато не давате на тялото си мазнини, то задейства защитните си механизми и започва да произвежда още повече. Биохимията на тялото и законите на термодинамиката не позоляват едновременно да се синтезират ензими за разграждане и изграждане на мазнини, съответно неприемайки мазнини вие още повече усилвате процеса на тяхното запазване и увеличаване. Дори в отрицателен калориен баланс, ако диетата ви е бедна на мазнини вие създавате условия за загуба на мускули и органи и минимална загуба на мазнини.
Най-лесният начин да загубите мазнини е да приемате мазнини и белтъчини, заедно с минимални количества въглехидрати. За да абсорбираме шока от това твърдение нека отговорм на въпроса защо се храним?
  1. За да може тялото ни да регенерира, за да може клетките да се делят, хранят и живеят пълноценно. От какво е изградено тялото ни: от белтъчини и мазнини. Ако тялото има нужда от въглехидрати за някой процес, то може да си набави всичкият необходим гликоген от мазнините и белтъчините.
  2. За да имаме енергия за основните жизнени процеси, за всекидневните си дейности, за да се смеем, тичаме, радваме и обичаме.
Основните видове гориво, които тялото използва за това са гликоген и мазнини. Ако имаме твърде много енергия, тялото я складира под формата на мазнини. Защо не под формата на захар? Колко гликоген може да се складира в черния дроб и мускулите? Много малко, досататъчно за около ден-два гладуване. Защо тялото няма механизми за складиране на много гликоген? Защото гликогена не е предпочитаното гориво и никога не е бил. Еволюционно гликогенът е служел за гориво само в екстремни ситуации, като примерно бягство от голямо животно. Гликогенът е бил по-скоро гориво за допълнителен турбо двигател, а не основно гориво. Цивилизацията променя това съотношение.
Дългите години консумация на много въглехидрати, малко свежи зеленчуци и есенциални мазнини, избягването на месо и млечни продукти, защото съдържат мазнини....създават една необичайна среда за генетично предразположеният към горене на мазнини организъм. И така телата ни стават все по-добри фабрики за производство на мазнини и все по-лоши производители на жизнена енергия. Освен всичко друго въглехидратите ни пречат да горим мазнини за енергия. Всеки път, когато хапнете повече въглехидрати те се складират под формата на мазнини, и всеки път щом на тялото му потрябва енергия, то ще си я взима, разграждайки мускулите ви, тъй като инсулинът отделен след консумациятя на въглехидрати ще му пречи да черпи енергия от мазнините.

Какво следва?

  1. Намалете въглехидратите. Най-просто казано въглехидратите се делят на целулоза и захар. Целулозата помага за намаляне на мазнините, докато захрта не. Ако хапнете варен картоф, въздействието му е не по-различно от това на лъжица мед. Целулоза се съдържа в зеленчуците. Те са богати на вит.С и други антиоксиданти и минерали. Те ще добавят цвят и разнообразие в менюто ви.
  2. Увеличете белтъчините и мазнините. Природата е комбинирала мазнини и белтъчини, така че ще ви бъде лесно да ги приемате в правилните съотношения. Пълномаслените млечни продукти, меса, субпродукти и есенциални мазнини трябва да присъстват в ежедневното ви меню.
  3. Менюто ви трябва да се състои от поне 60% мазнини, 20-25% белтъчини и максимум 15% въглехидрати. Този баланс се постига лесно, ако се придържате към калориите си за деня и консумирате пълномаслени млечни продукти и месо.

ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

Eто някои насоки, които ще ви помогнат в борбата с нежеланите мазнини:
  1. Хранете се 3-4 пъти на ден, като разпределяте храната по равно.
  2. Приемайте повече течности като вода и чай. Нека водата е 2-3 литра разделени през деня, като една чаша се изпива около половин час преди ядене и час след хранене се изпиват още две. Към водата може да прибавяте прясно изцеден лимон. Изключете соковете и газираните напитки от менюто си. Контролирайте кафето.
  3. Избирайте храни богати на белтъчини на всяко хранене. Може да ги комбинирате със зеленчуци.
  4. Ако огладнявате между основните хранения, може да закусите сурови
    ядки, кисело мляко, зеленчуци.
  5. Изключете всички храни, съдържащи захар, брашно, маргарин, консерванти, подсладители, овкусители.
  6. Купете си рибено масло (NOW Ultra Omega-3 е най-добро в България) и взимайте поне по 1 грам EPA на ден, за да осигурите добра мастна обмяна, възстановяване на мускулите и здраве за сърдечносъдовата си система.
  7. Между отделните хранения не бива да минават повече
    от 6 часа, а между вечерята и закуската повече от 12.
  8. Обработвайте храната минимално, като я печете и варите, вместо да пържите.

СПИСЪК С ХРАНИ ПОДХОДЯЩИ ПРИ НВД

  1. Всички видове месо, риба, субпродукти (черен дроб, бъбреци, сърца и пр.), бекон, колбаси (само много сухи). Ако използвате мляно месо, смилайте го на място в магазина, за да знете какво съдържа.
    При приготвяне на месо избягвайте пърженето. Задушавайте месото със масло, сметана, зехтин, вино, подправки, като избягвате готовите подправки и тези с много сол (като Вегета и подобните на нея).
  2. Яйца, приготвени по всякакъв начин.
  3. Всички млечни (сирена, кисело мляко), без топените и вносни такива (гледайте опаковките за съставките, често имат маргарин или други хидрогенизирани мазнини). Хубави варианти са: по-сухо, плътно и достатъчно мазно сирене; кашкавал, фета, моцарела, чедар и гауда.
  4. Мазнини: масло, сметана и зехтин. Органичете или напълно изключете олиото, маргарина и други преработени мазнини. Придържайте се към студено пресовани и качествени растителни масла, ако ги употребявате. Задължителна добавка към храната е рибено масло.
  5. Зеленчуци: всички, особено зелените на цвят като броколи и спанак; карфиол, зеле, краставици, домати, тиквички, гъби. Избягвайте картофи и други корени с много нишесте. Рядко употребявайте боб, леща, царевица и пр., като винаги предварително ги накисвате поне за 1 нощ преди да ги сготвите. Не употребявайте соя и производните и продукти.
  6. Плодове: максимум до 2, по възможност по-кисели плода. За предпочитане е да се консумират около физическо натоварване. Избягвайте банани, грозде, диня и др. сладки плодове. Добре дошли са боровинки, малини, къпини и други дребни горски плодове.
15  СЪВЕТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ
  1. Хранете се 3-4 пъти на ден, през не повече от 6 часа.
  2. Винаги закусвайте. Не е нужно закуската да бъде огромна. Едно варено яйце и малко сирене ще дадат достатъчен старт на деня.
  3. Приемайте източници на белтъчини със всяко хранене.
  4. Ако желаете, към закуската може да прибавите парче плод.
  5. Дръжте полезни малки закуски на работното си място или у дома. Така винаги ще имате с какво да захраните тялото си, дори когато сте заети и нямате време да излезете или да приготвите храна.
  6. Научете се да планирате. Приготвяйте храна от къщи когато ви се налага да бъдете на място, където не може да си я осигурите. Така винаги ще се храните с качествена храна и няма да посегнете към лесно достъпните сладки и солени закуски.
  7. Почистете дома си: изхвърлете или подарете всичко, което ви изкушава и пречи да създадете добри хранителни навици. Махнете сладоледа и пригответе замръзнало кисело мляко с горски плодове. Подарете печените ядки и купете сурови. Махнете захарницата от масата и сложете мед на нейно място. С времето домът ви ще подслонява все по-малко вредни храни.
  8. Ограничете обработените храни, богати на рафинирани въглехидрати, транс-мазнини, овкусители и консерванти.
  9. Ограничете кафето. Вместо него приготвяйте зелен чай или освежаваща вода с лимон.
  10. Осигурете достатъчно количество есенциални мазнини в диетата си от риба, зехтин или други студено пресовани растителни олия. Не избягвайте животинските мазнини, съдържащи се в месото и млечните продукти. Консумирайте натурална заквасена сметана и масло.
  11. Пийте 2-3 литра вода на ден. Ако спортувате, може да прибавите още течности.
  12. Консумирайте храните в близко до натуралното им състояние. Избирайте пълномаслени натурални млечни продукти, прясно месо и риба. Обработвайте минимално храните, които позволяват това.
  13. Експериментирайте с храните и комбинациите между тях. Опитайте нови неща, като мусака от тиквички и т.н. Здравословната храна също може да е разнообразна.
  14. Научете се да се забавлявате и да се храните здравословно. Не е нужно да страдате, защото сте в ресторант или на почивка. Поръчайте салатата със зехтин, вместо олио, рибата на скара вместо пържена и т.н. Впечатлете приятелите си с грижата за здравето си във всяка ситуация.
  15. Надвийте изкушенията. Ако все пак се изкушите и посегнете към храна, която не е толкова полезна за вас, не забравяйте че постоянните всекидневни и здравословни навици, а не постоянните лишения, са пътят към здраво и щастливо тяло. Ако много ви липсва определена храна, хапнете малко и се насладете на вкуса без да прекалявате.
Ако ви е харесала статията, моля натиснете бутон "Харесва ми"

За тези от вас, които желаят да се запознаят по обстойно с метода на отслабване моля посетете този сайт:
http://spidersport.com/

Автори: Галина Толкингтън и Милко Георгиев
Заимствано от : http://spidersport.com/
Снимката е изтеглена оттук: http://lechitel.info/index.php?option=com_content&view=article&id=95:lesna-dieta-polezna&catid=24:dieti&Itemid=26