Ядките (орехи, фъстъци, лешници, бадеми, кашу и други) са богати източници на важни хранителни вещества, включително и на белтъци. 65 грама от тях доставят толкова белтъчини, колкото 30 грама постно месо. Ядките съдържат също значителни количества витамини като фолиева киселина, ниацин (витамин РР), витамин В6 и Е, както и много минерални вещества - магнезий, мед, цинк, селен, фосфор и калий. Ядките не съдържат холестерол. Те са богати на мазнини, но повечето (около 85%) от съдържащите се в тях мастни киселини са ненаситени. Важно е да внимаваме не само за количеството на мазнините, но и за вида на мазнините, който консумираме. Ненаситените мастни киселини, които са полиненаситени и мононенаситени могат да намаляват нивото на “лошия холестерол”, който увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Освен това мононенаситените мастни киселини, които преобладават в ядките, като намаляват “лошия холестерол”, не понижават нивото на “добрия холестерол”, който помага за извеждането на холестерола от тъканите и намалява натрупването му в стените на кръвоносните съдове.
Ядките съдържат и полезните в борбата със сърдечно-съдовите заболявания омега-3 мастни киселини, които по принцип се срещат най-много в рибата. Освен антиоксидантния витамин Е, ядките съдържат и други вещества с антиоксидантно действие - селен, флавоноиди, фенолни съединения, изофлавони и елагинова киселина.
Известно е, че вредните за клетките свободни радикали се образуват в организма ни в хода на физиологичните процеси и под въздействие на радиацията, много замърсители на околната среда, лекарства. Сега вредното действие на свободните радикали се свързва с процесите на стареенето, катарактата (перде на окото), с възникването и развитието на сърдечно-съдовите заболявания много видове рак, ревматоидния артрит, Паркинсоновата болест и редица други нервни заболявания, даже СПИН.
Установено е, че хората, които ядат ядки поне 100 грама седмично имат с 30% по-ниска заболеваемост от сърдечно-съдови болести в сравнение с тези, които рядко или никога не ядат тези ядки. Малко количество ядки може да се включва и в диетата за отслабване – една шепа (30 грама) доставя между 160 и 190 ккал. Вие винаги ще имате полза, ако консумирате ядки, няма вредни видове. Най-добре е ако ядете смес от различни ядки, тъй като едни са по-богати на витамин Е и селен, други на цинк или мед. Една шепа смес от различни ядки дневно ще ви направи по-здрави.
ЯДКИТЕ - БОГАТИ НА :
Лешниците - Високо съдържание на белтъчини и витамин Е и по-ниско съдържание на мазнини, в сравнение с другите ядки.
Кашуто - Ядките кашу са богати на белтъчини и въглехидрати, витамини А, В2, В1 и желязо.
Шам фъстъкът - Богат на витамини и минерални вещества с много висока калоричност. Ядките са полезни при изтощение и големи натоварвания, сърдечни болести, заболявания на черния дроб, при жълтеница и повръщане.
Бадеми - Бадемите са полезни за мозъка и зрението, помагат при астма и язва на стомаха.
Орехите - Орехите са полезни за възрастните хора и кърмачките, при малокръвие, проблеми със стомаха и черния дроб, снижава нивото на холестерола. Съдржа витамини А, В, С, Е. Всекидневната норма е до 5 ореха.
Пекан - Полезни са също колкото и орехите
Кедрови ядки - Полезни са, защото в кедровите орехи има десетки повече витамини отколкото във всички останали ядки, минерални вещества - в 2 пъти повече. А така също в тях се съдържат и важни аминокиселини - при това в по-голямо количество отколкото в месото и млякото. Всекидневната норма е по 20-40 г. Много полезни са за децата, спомагат растежа, а на възрастните продължава животът.
Бразилски фъстък - Спомагат за снижаване нивото на холестерола и нормализацията на захар в кръвта, помагат на децата да растат, а на нервните да посрещат стреса.
Съдържа много селен. Казват, че е достатъчно да се хапне един бразилски орех, за да се почувства човек бодър.
Съдържа много селен. Казват, че е достатъчно да се хапне един бразилски орех, за да се почувства човек бодър.
Макадамия - Полезен е за болните - ядките са богати на белтъци и калций.
Кокосов орех - Кокосовите орехи са богати на витамини и минерални вещества. Използват ги при болки в ушите, при венерически и урологични заболявания.
Фъстъкът - Консумират се, защото снижават нивото на холестерола, намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, подобряват паметта, вниманието, слуха. Източник са на фолиева киселина, която спомага за обновлението на клетките. Дневната норма е 30 г.
Кестенът - Кестените са много засищащи и хранителни, съдържат много въглехидрати и витамини.
Ако ви е харесала статията, моля натиснете бутон "Харесва ми"
0 коментара:
Публикуване на коментар